Saturday, 26 March 2011

Kıbrıslı Türklere Açık Mektup

Yoannis Şekersavvas
Özgür Girne” Derneği Sekreteri3 Mart 2011
Sevgili Kıbrıslı Türk hemşerilerim,

Kıbrıslı Türk kimliğini üzerinde boğucu bir etkisi olan, Kıbrıs Türk toplumunu baskı altına alan Türk hakimiyetçiliği karşısında göstermiş olduğunuz tepkiyi ilgiyle izliyoruz.

Kıbrıs Türk İlköğretim Sendikası Genel Sekreterinin tespitleri ve özellikle de Kıbrıs Türk kimliğinin boğulması ve Kıbrıs Türk toplumunun Türk hakimiyetçiliği altında ezilmesinin 60’lı yıllara dayandığı yönündeki ifadelerine katılıyoruz. Gerçekten de, o yıllarda, Türkiye, Kıbrıslı Türkleri Rumlarla ilişkilerini kesmeye zorlamış ve bölünme ve ırk ve dine dayalı ayrımcılığın tohumlarını atmıştı.

Maalesef, o zamanlar sessiz kalan Kıbrıslı Türk ve Rum çoğunluklar olarak, daha o zamanlardan yabancıların çıkarları için adamıza müdahale etmelerine izin vermiş ve sonuç olarak bugünlere gelmiş bulunuyoruz. Şu anda, Kıbrıs’ta düzenin yerine getirilmesi için tek engel, sizlerin de eylemlerinizde tespit edip haykırdığınız gibi, Kıbrıs’ın topraklarını işgal etmiş olan Türkiye’dir. İşte bu yüzden, sizleri işgal ve işgalin yol açtığı sonuçlara bir son demek için örgütlenmeye çağırıyoruz. Eylemlerinizin değer kazanması ve vizyon sahibi olabilmesi sadece Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerin işgale karşı vereceği ortak bir mücadele ile mümkün olabilir. Sözkonusu ortak mücadelenin hedefleri de şunlar olmalıdır:

Türk işgalci ordularının çekilmesiyle Türk işgalinden kurtulmak.

Türkiyeliler ve yerleşiklerin Türkiye’ye dönmesi ve onlardan kurtulmak.

Ortak vatanımızın özgürleşmesi. İki Bölgeli, İki Toplumlu Federasyona dayalı çözüm, vatanımızın özgürleşmesi anlamına gelmemekte, coğrafik olarak bölünmemizi hedefleyen işgalin, TMT ve onun faaliyetlerinin ödüllendirilmesini sembolize etmektedir.

Hem siz, hem de biz evlerimiz ve mülklerimize yeniden kavuşalım. Bu suretle, hiçbir şart ve kısıtlama olmaksızın, hepimizin İnsani Hakları eksiksiz yerine getirilsin.

Bu gerçekleştikten sonra, biz hepimiz kendi başımıza, geçmişten çıkardığımız derslerle Avrupalı devletimizin Anayasasını Demokratik prensip ve değerler temelinde, birbirimize saygı içinde, ırksal ve ulusal kökenlerimizi, dinlerimizi de gözönünde bulundurarak yeniden şekillendirelim.

Kimliğinizi garanti altına almanın tek yolu budur.

İki Bölgeli, İki Toplumlu Federasyona dayalı çözüm ile hem sizin, hem de bizim kimliklerimize son kullanma tarihi getirilecektir.

Değerli hemşerilerim,

Mülklerimiz üzerinde Türk Devleti kurulmasında ısrar edeceğinize ya da buna izin vereceğinize, bu yolla barış ve sorunsuz bir hayatın sağlanacağı beklentisi içine gireceğinize inanmak istemiyoruz

YOANNİS ŞEKERSAVVAS
Özgür Girne” Derneği Sekreteri

~~~~~~~~~


Yazı işlerinden

Özgür Girne, Girneli göçmenlerin kurmuş olduğu bir dernektir. Hatırlatmakta fayda var, Girne, 1974 öncesinde, iki toplumun 1963 ve ’67’deki çatışmalardan sonra dahi birarada kardeşçe yaşamaya ve çalışmaya devam ettikleri tek kentimizdir. TMT fanatizmi ve MİT ajanları ile Türkiye’den gelen, askerin yakın takipçisi olan birtakım kişiler, diğer tüm kentlerde, çoğu köyde, toplumlararası ilişkileri aşındırmayı başarmışlardı. Hatta bunu o derecede başarmışlardı ki, askeri cepheler oluşturulmuş ve TMT’nin silahlı ayaklanması sırasında çatışmalar başgöstermişti.

Girne’nin Türkiye’ye en yakın kent olmasına ve bu kentin savaştan önce yıllarca silahlı isyancılar tarafından askeri bakımdan çevreyle bağlantısının kesilmesime (Gönyeli, Ağırtaş, St. Hilarion cepheleri) rağmen, her iki tarafta da dostluk ve insanlık duyguları o kadar sıcaktı ki, Girne’de silahlı bir cephe oluşturulmamıştı. Oradaki insanlar, Yunan askeri darbesi günlerine kadar, hatta Türk işgalinin ilk günlerinde bile, birbirlerine karşı kardeşçe ve yoldaşça duygular beslemiş, aralarındaki dostluğu ve aşkları korumasını başarmıştır.

Bu dostluğu korumak ve canlı tutmak için çabalayan Kıbrıslı Rumlardan çoğu, 1930 ve ‘40’lı yıllarda Sendikacılık ve Sosyalizmin içinde olan insanlardı. Daha sonraki yıllarda, bu ilişkileri iyi komşuluk ilişkileri ve sosyokültürel prensip ve değerleri temel alarak canlı tutanlar Enosis’çi kesim ve Muhalefetteki insanlardı. Bu geleneğin bugünkü sürdürücüleri Annan Planı’na, Irkçı İki Bölgeliliğe karşı çıkmakta ve iyi komşuluk ilişkileri, doğru siyasi prensip ve değerlerin doğurduğu sıcaklık temelinde iki toplum arasında iyi ve ılık ilişkiler oluşturulmasını arzulamaktadır.

Özgür Girne oldukça aktif bir dernektir. Savunduğu tezlerden bazılarını aşağıdan takip edebilirsiniz:

Kıbrıs sorununa ilişkin
http://agrino.org/kyrenia/developments_gr.utf8.html

Özgür Girne
http://agrino.org/kyrenia/association_gr.utf8.html


İlgili Diğer Yazılar

Özgür Girne’ye EVET
http://cyprusindymedia.blogspot.com/2010/02/blog-post_18.html

Yorğos Kaiser aramızdan ayrıldı
http://cyprusindymedia.blogspot.com/2009/11/blog-post_13.html


Faşist “Antifaşistler” “Unutmadık”a karşı
http://www.efylakas.com/archives/1745

“Özgür Girne’nin Kıbrıs Konusuna Dair Değişmeyen Tezleri:
Ne kadar zaman gerekse de, ne kadar özveride bulunmak gerekse de, hedefimiz, EVLERİNDEN ÇIKARILAN TÜM KIBRISLI RUM VE KIBRISLI TÜRKLERİN, ULUSLARARASI HUKUK UYARINCA EVLERİNE, TOPRAKLARINA DÖNMESİDİR.”
http://agrino.org/kyrenia/manifesto_gr.utf8.html


Geleceğe Doğru Yol Alırken
http://cyprusindymedia.blogspot.com/2010/12/blog-post_29.html

14 comments:

 1. Έχω διαβάσει μερικές από τις αναρτήσεις που έχετε από τους Αδούλωτη Κερύνεια και εχω συγκινηθεί βαθειά. Ο Τούρκος εισβολέας πρέπει να φύγει όπως επίσης και η Κομμουνιστική μας κυβέρνηση η οποία υπάρχει εις βάρος του Ελληνισμού.

  ReplyDelete
 2. Δεν είναι κομμουνιστική η Κυβέρνηση - μακάρι να ήταν! Η ηγεσία του κόμματος έχει καταπροδώσει κάθε αξία και έννοια Σοσιαλισμού και Κομμουνισμού. Εχει ταχθεί στην υπηρεσία του ιμπεριαλισμού και του Κεφαλαιϊκού Κράτους όσο καμμιά άλλη πολιτική δύναμη στον τόπο μας.

  Όχι στο θάΝΑΤΟ
  http://cyprusindymedia.blogspot.com/2011/03/blog-post_11.html

  Μακάρι να ήταν Κομμουνιστής
  http://cyprusindymedia.blogspot.com/2008/12/blog-post.html


  Πέτρος Ευδόκας, petros@cyprus-org.net

  ReplyDelete
 3. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 4. Ένα εξαιρετικό κείμενο εναντίον των Νενέκων
  «Παν.Συ.Φι. ΑΠΟΕΛ – Ανακοίνωση
  Με έκπληξη πληροφορηθήκαμε πως την Τετάρτη θα είναι προσκεκλημένος στο οίκημα του ιστορικού μας σωματείου ο εκ Λεμεσού ορμώμενος πολιτικός και αρχηγός της «δεξιάς» παράταξης, κύριος Νίκος Αναστασιάδης, γνωστός για τις του θέσεις στο Κυπριακό.
  Ως ΠΑΝ.ΣΥ.ΦΙ ΑΠΟΕΛ εναντιωνόμαστε κάθετα σε κάτι τέτοιο, όπως και σε οποιαδήποτε ενέργεια προώθησης κομματικών συμφερόντων μέσω του σωματείου μας ή προσπάθεια σύνδεσης του ΑΠΟΕΛ μας με κόμματα και ψηφοθηρικά παιχνίδια.
  Θυμίζουμε πως ο κύριος Αναστασιάδης, που καλείται ως ομιλητής στο οίκημα του σωματείου μας για την επέτειο της έναρξης του Ενωτικού Αγώνα της ΕΟΚΑ, διατράνωσε το ΝΑΙ το 2004 στο σχέδιο Ανάν και συναίνεσε στο να τουρκοποιηθεί η πατρίδα μας και να καταστεί προτεκτοράτο ξένων συμφερόντων. Ο ίδιος πολιτικός ήταν έτοιμος στις προεδρικές εκλογές να κάνει την «υπέρβαση» και να στηρίξει την εκλογή Χριστόφια. Στο τι έχει πράξει ο τελευταίος τόσο στις παράνομες διαπραγματεύσεις για το Κυπριακό, όσο και στην εσωτερική πολιτική είναι περιττό να αναφερθούμε.
  To 2005 μάλιστα, ο κύριος Αναστασιάδης, έγινε ο πρώτος Κύπριος πολιτικός που επισκεπτόταν την Άγκυρα μετά το Μακάριο και δε δίστασε να κάνει δηλώσεις με φόντο το σύνθημα του ισλαμικού κόμματος «Όλα για την Τουρκία!». Κατά την επίσκεψή του τότε, έκανε προκλητικότατες δηλώσεις λέγοντας ότι «πρέπει να ξεχάσουμε το παρελθόν μας», δίνοντας μάλιστα και άφεση αμαρτιών στους Τούρκους για τα πογκρόμ σε βάρος των Ελλήνων της Κωνσταντινούπολης δηλώνοντας «αντί της σωφρόνου συμπεριφοράς, επιλέγαμε ως πατριωτικήν πράξιν τα συνθήματα» σπιλώνοντας τη μνήμη των Αγωνιστών της ΕΟΚΑ και των νεκρών Κωνσταντινουπολιτών συμπατριωτών μας. Τις πατριωτικές κορώνες όμως, τις θυμάται μόνο όταν πλησιάζουν εκλογές, ενώ τον υπόλοιπο καιρό το παίζει δήθεν προοδευτικός και στα μνημόσυνα των Ηρώων σχεδόν ποτέ δεν παρίσταται.
  τικό κείμενο εναντίον των Νενέκων

  ReplyDelete
 5. Την ίδια απέχθεια που μας προκαλεί η πρόσκληση του κυρίου Αναστασιάδη στο σωματείο, μας προκαλούν και οι διαφημίσεις του κυρίου Χρίστου Στυλιανίδη με το έμβλημα του σωματείου μας και οι λοιπές διαφημίσεις-σποτάκια που καπηλεύονται προκλητικά το όνομα και το έμβλημα του ΑΠΟΕΛ μας για να εξυπηρετήσουν τα μικροκομματικά τους συμφέροντα, όπως και οι ανακοινώσεις σωματείου και εταιρίας ποδοσφαίρου το 2008, όπου καλούσαν τον κόσμο του ΑΠΟΕΛ να ψηφίσει υπέρ του Ιωάννη Κασουλίδη. Η ανακοίνωση αυτή είναι μήνυμα και για τους διοικούντες, τόσο του σωματείου όσο και τις εταιρίας, ώστε να κατανοήσουν ότι το ΑΠΟΕΛ δεν είναι μαγαζί κανενός.
  Ο κόσμος του Θρύλου και ιδιαίτερα οι οργανωμένοι του οπαδοί δεν θα γίνουν αυτό που θέλετε. Το ΑΠΟΕΛ πρέσβευε ανέκαθεν τα εθνικά ιδεώδη και αποτελούσε πυρήνα αντίστασης κατά των εχθρών. Ξένων και ιθαγενών…Το ίδιο θα κάνει και τώρα, είτε το θέλετε, είτε όχι.
  Ο Αθλητικός Ποδοσφαιρικός Όμιλος ΕΛΛΗΝΩΝ Λευκωσίας, δεν μπορεί να έχει καμία σύνδεση με πολιτικούς όπως τον κύριο Αναστασίαδη, αλλά ούτε και με κανένα άλλο κόμμα που θέλει να καπηλεύεται το όνομα του ιστορικού μας σωματείου για την εξυπηρέτηση μικροκομματικών και αντιεθνικών συμφερόντων.
  Πολλάκις μάλιστα στο παρελθόν μετά από παρεμβάσεις του κυρίου Αναστασίαδη η ομάδα μας βγήκε ζημιωμένη στα αγωνιστικά δρώμενα υπέρ άλλων εθνικοφρόνων σωματείων, όπως έγινε και φέτος στους αγώνες κυπέλλου με τον Απόλλωνα, όπου δεχθήκαμε μετά από σφαγιαστική διαιτησία τον αποκλεισμό. Στο σημείο αυτό να υπενθυμίσουμε ότι ο προπονητής της λεμεσιανής ομάδας, Ανδρέας Μιχαηλίδης είναι υποψήφιος με το κόμμα του Αναστασιάδη στις επερχόμενες βουλευτικές εκλογές. Και ο νοών, νοείτο…
  Οι ΑΠΟΕΛίστες Ήρωες που θυσιάστηκαν για την Ελλάδα δεν έχουν καμία σχέση με τον κύριο Αναστασιάδη και τα πεπραγμένα του. Το ΑΠΟΕΛ το ίδιο ως Ιδέα δεν έχει καμία σχέση με τέτοιους ανθρώπους. Όσοι θέλουν να καπελώσουν το φορέα των ιδεών του Ελληνισμού στην Κύπρο που ονομάζεται ΑΠΟΕΛ, θα μας βρουν μπροστά τους.
  Στο ΑΠΟΕΛ λοιπόν, κύριε Νίκο Αναστασίαδη είσαι ανεπιθύμητος!
  Αν κάποιοι σε κάλεσαν νομίζοντας ότι έτσι πράττουν σωστά, εμείς σου απαγορεύουμε να περάσεις την πόρτα του οικήματος του Αθλητικού Ποδοσφαιρικού Ομίλου ΕΛΛΗΝΩΝ Λευκωσίας.
  Όπως και σε κάθε πολιτικό από όπου κι αν προέρχεται…εμείς σαν ΑΠΟΕΛίστες δεν είμαστε αρνιά, ούτε θα γίνουμε ποτέ… Αυτά που χλευάζουμε δεν τα θέλουμε στο σπίτι μας.
  ΚΑΤΩ ΤΑ ΞΕΡΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΡΥΛΟ
  ΚΟΜΜΑ ΜΑΣ ΤΟ ΑΠΟΕΛ!
  Παν.Συ.Φι ΑΠΟΕΛ
  ΕΚ ΦΥΣΕΩΣ ΑΝΩΤΕΡΟΙ»

  ReplyDelete
 6. Εξαιρετικό κείμενο το οποίο δείχνει ότι δεν είναι λίγοι οι άνθρωποι οι οποίοι μάχονται ενάντια στην κομματοκρατία η οποία στην τελική ανάλυση είναι ενάντια στον αγώνα του Ελληνισμού για εθνική απελευθέρωση.

  ReplyDelete
 7. Ναι, και είναι καλό να θυμούμαστε πως υπάρχει και πολύς καλός κόσμος της ΟΜΟΝΟΙΑΣ που επίσης είναι ενάντια στο σχέδιο Αννάν και στη ρατσιστική Διζωνική.

  Αν μπορούσαν οι καλοί και γνήσιοι πατριώτες που είναι οπαδοί των δύο μεγάλων ομάδων - μαζί! - να σηματοδοτήσουν ΕΝΟΤΗΤΑ στο λαό μας ενάντια στον ιμπεριαλισμό της Διζωνικής θα επιτυγχάνετο η μεγαλύτερη υπέρβαση των τελευταίων σαράντα χρόνων στο χώρο της πολιτικής μας ζωής.

  Μαρία Συν.

  ReplyDelete
 8. Έχεις εν μέρει δίκαιο γιατί ο Κολοκασίδης ο οποίος είναι κομματικό στέλεχος, με την παρέμβαση του στις 25 Μαρτίου έδωσε κι αυτός ένα καλό μάθημα σε αυτούς που θέλουν να ξεπουλίσουν την πατρίδα μας στην Τουρκία.

  ReplyDelete
 9. Δεν μπορούμε να εμπιστευτούμε τους Ομονοιάτες οι οποίοι ελέγχονται απο το ΑΚΕΛ και οι οποίοι έχουν μια φιλοτουρκική στάση. Είναι έτοιμοι ανά πάσα στιγμή να σηκώσουν την Τουρκική σημαία στο γήπεδο, γεγονός το οποίο ισοδυναμεί με προδοσία εναντίον όλων εκείνων που έδωσαν τη ζωή τους στον αγώνα για τα δίκαια του Ελληνισμού. Δεν έχουν ποτέ σηκώσει Ελληνική σημαία η οποία είναι η σημαία του αγώνα μας.

  ReplyDelete
 10. Ας μη λέμε μαλακίες.

  Το γεγονός ότι η ΟΜΟΝΟΙΑ περιέχει σταλινικές και αυταρχικές επιδράσεις (ανθέλληνες, ρατσιστές και Διζωνιστές) δεν σημαίνει πως είναι όλος της ο κόσμος έτσι. Απεναντίας, ο πιό πολύς της κόσμος είναι καλοί ανθρώποι.

  Το ίδιο και με το ΑΠΟΕΛ. Το γεγονός πως πολλοί εθνικιστές, ακροδεξιοί, ακόμα και φασίστες όπως το ΕΛΑΜ, συγκαταλέγονται στους οπαδούς της ομάδας, δεν σημαίνει πως είναι όλοι έτσι. Απεναντίας, ο πιό πολύς κόσμος της ομάδας είναι καλοί ανθρώποι.

  Εκείνοι που λεν τα πιό πάνω είναι βαλτοί γιά να σπέρνουν και να συντηρούν τη διχόνοια ώστε να την εκμεταλλεύονται οι ντόπιοι και ξένοι εχθροί του λαού.

  Ενότητα-α-α-α-α ααα....

  Μαρία Συν.

  ReplyDelete
 11. Εγώ θεωρώ ότι για όλα φταίει το ΑΚΕΛ το οποίο είναι ανθελληνικό κόμμα και καταπιέζει τον Ελληνισμό της Κϋπρου. Η πιο πάνω για να γράφει έτσι είναι της επαγρύπνισης του ΑΚΕΛ.

  ReplyDelete
 12. Δεν είναι το Ακελ σύσσωμο που φταίει, ούτε ο απλός του κόσμος, ούτε και οι πλείστοι ψηφοφόροι του. Η ηγεσία του (εκείνοι που αναδύθηκαν από τα μέσα της δεκαετίας του '60) είναι εκείνη που έχει ευθύνες γιά τον ρατσιστικό ανθελληνισμό της, την Μακαριολαγνεία, την πρωκτολειχία των Ιμπεριαλιστών, και την κάθε λογής μανούβρα ώστε να αποφεύγουν τον Σοσιαλισμό με τη βοήθεια των Ιμπεριαλιστών.

  Και αν νομίζεις πως η Μαρία Συγκλητική είναι της επαγρύπνισης του Ακέλ, σημαίνει πως δεν καταλαβαίνεις γρύ 'που πολιτική. Δες εδώ τα σχόλια της:
  http://www.google.com/search?q=%22%CE%9C%CE%B1%CF%81%E1%BC%B0%CE%B1+%CE%A3%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%22+site%3Ahttp%3A%2F%2Fcyprusindymedia.blogspot.com%2F&hl=en&newwindow=1&num=10&lr=&ft=i&cr=&safe=off&tbs=


  uzalistika

  ReplyDelete
 13. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 14. Η συνήθεια του Πέτρου Ευδόκα να αποκόπτει ότι δεν του αρέσει μου θυμίζει τον Ιωσήφ Στάλιν.

  ReplyDelete